Wynagrodzenie podczas choroby i bezpłatnego urlopu w jednym miesiącu

Niekiedy zdarza się, że pracownik wykonuje pracę jedynie przez część miesiąca. W pozostałe dni przebywa na urlopie bezpłatnym i na zasiłku chorobowym. Powstaje wówczas problem z rozliczeniem wynagrodzenia.

Wynagrodzenie dla twórcy z wyższymi kosztami uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy zostały określone w przepisach ryczałtowo. Jednak po spełnieniu określonych warunków również pracownik może skorzystać z wyższych, tzw. autorskich kosztów uzysku.

Wydatki związane z procesem sądowym można zaliczyć do kosztów podatkowych

Jeśli wydatki związane z procesem sądowym spółka poniosła w celu zabezpieczenia źródła przychodów, to może zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/4510-395/15/K.

Wydatki na kurs prawa jazdy nie obciążają pracownika

Nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS od wartości kursu na prawo jazdy, który pracodawca sfinansował pracownikowi w celu podniesienia jego kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Potwierdził to ZUS w interpretacji indywidualnej (decyzja nr 162, DI/100000/43/406/2015).

Uwaga na nowe wzory deklaracji VAT

 Od 1 lipca 2015 r. podatnicy mają obowiązek stosować nowe deklaracje VAT-27 i VAT-28. Zmianie uległy także deklaracje VAT-7, VAT-8 i VAT-9M.

Ujęcie w bilansie odpisów aktualizujących zależy od prowadzonej ewidencji

Sposób prezentacji w księgach rachunkowych korekty wartości zapasów na dzień bilansowy o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce rozwiązania ewidencyjnego.

Tylko wynagrodzenie u obecnego pracodawcy jest podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego bierze się pod uwagę tylko wynagrodzenie osiągnięte u aktualnego pracodawcy. Natomiast nie uwzględnia się wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego pracodawcy nawet, jeżeli pomiędzy zatrudnieniem u poprzedniego i aktualnego pracodawcy nie było praktycznie przerw.

Świadczenia urlopowe można zaliczyć do kosztów podatkowych

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać wyłącznie pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie mają utworzonego ZFŚS. Takie wydatki są dla firmy kosztem uzyskania przychodów.

Rozliczenie najmu zależy od źródła uzyskania z niego przychodów

Klienci będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać, czy najem będzie przez nich prowadzony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej czy też w ramach tzw. najmu prywatnego.