Fiskus nie może odmówić wyjaśnień dotyczących e-faktur

We wniosku do ministra finansów przedsiębiorca może pytać o to, czy wprowadzony przez niego sposób otrzymywania faktur w wersji elektronicznej, ich weryfikowania oraz przechowywania spełnia wymagane przepisami wymogi. Takie wnioski płyną z najnowszego wyroku NSA (sygn. akt I FSK 447/14).

Firmy mają kłopoty z amortyzacją samochodów ciężarowych

Pojazdy ciężarowe mogą być jednorazowo amortyzowane. Jednak wśród organów podatkowych istnieją rozbieżne stanowiska, co do możliwości amortyzowania samochodów wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych.

Etat wyłącza konieczność opłacania składek ze współpracy

Jeśli przedsiębiorca zgłosi do ubezpieczenia małżonka zatrudnionego równocześnie na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne, to z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności obowiązkowa będzie tylko składka zdrowotna. Nie powstanie natomiast obowiązek opłacenia składek społecznych. Potwierdza to interpretacja indywidualna ZUS (decyzja nr 257/2015, DI/200000/43/257/2015).

Darmowy dowóz pracowników do firmy bez VAT

Przedsiębiorca, który zapewnia bezpłatny transport swoim pracownikom nie płaci podatku od towarów i usług. Podobnie, jeśli z dojazdu korzystają również pracownicy firm współpracujących. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej (nr ILPP2/443-843/12/15-S/AK).

Brak zapłaty nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego

Pytanie: Jako mały podatnik rozliczamy VAT metodą kasową. Niedawno otrzymaliśmy postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu kontrahenta, który niestety nie rozliczył się z nami za wystawioną fakturę. Jakie są nasze obowiązki podatkowe w świetle ustawy o VAT w takiej sytuacji?

Zmiana numeru rejestracyjnego auta wymaga korekty deklaracji VAT-26

Podatnicy, którzy chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie, muszą spełnić pewne warunki. Trzeba m.in. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe. Przerejestrowanie pojazdu wymaga jej aktualizacji.

Wystawca fikcyjnej faktury ponosi podwójną odpowiedzialność

Osoba wystawiająca fikcyjną fakturę ma obowiązek zapłacić wykazany w niej VAT. Może również odpowiadać karnie. Ten dualizm nie jest sprzeczny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 40/13).

Ulga na złe długi pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe firmy

Jeśli przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi np. z kredytem kupieckim, to musi liczyć się z ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Można jednak zminimalizować niekorzystne skutki tego zdarzenia zarówno na gruncie VAT jak i podatków dochodowych.

Dofinansowanie do wczasów nie podlega VAT

Wakacyjne świadczenia na rzecz pracowników wywołują skutki nie tylko w podatkach dochodowych, ale w niektórych przypadkach także na gruncie przepisów o VAT.