Wartość szkolenia członka rady nadzorczej jest oskładkowana

Od przychodu członka rady nadzorczej z tytułu uczestnictwa w szkoleniu finansowanym przez spółkę należy naliczyć i pobrać składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz składkę zdrowotną. Potwierdził to ZUS w interpretacji indywidualnej nr WPI/200000/43/759/2015.

W 2016 roku będzie wyższy limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Znamy już limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 roku. Będzie on wyższy w porównaniu z bieżącym rokiem o 81.840 zł. W tym roku po raz pierwszy do przeliczenia kwot euro trzeba przyjąć kurs z 1 października.

Urlop i zasiłek macierzyński dla samotnego ojca

Od 14 sierpnia 2015 r. obowiązują zmiany dające samotnym ojcom prawo do skorzystania z urlopu i zasiłku macierzyńskiego. To, w jaki sposób powinno być w tym przypadku dokumentowane prawo do zasiłku określi minister w nowym rozporządzeniu w sprawie dokumentacji zasiłkowej.

Ujęcie reklamacji w księgach sprzedawcy

Sprzedawca, który uznał reklamację zgłoszoną przez nabywcę towarów, powinien w księgach rachunkowych zmniejszyć wartość przychodu oraz dokonać rozliczenia magazynowego w sytuacji, gdy jest to konieczne.

Ubezpieczenie grupowe na urlopie rodzicielskim jest nieoskładkowane

Pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek ZUS w związku z opłacaniem za pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich składek na ubezpieczenie grupowe. Potwierdził to ZUS w interpretacji indywidualnej nr DI/100000/43/477/2015).

Tylko nieprzerwana ponad 30-dniowa absencja chorobowa uzasadnia badania kontrolne

Jeśli pracownik przedkłada pracodawcy kilkudniowe zwolnienia lekarskie, między którymi występują niewielkie przerwy, pracodawca nie ma podstaw do kierowania go na badania kontrolne przed powrotem do pracy. Absencja chorobowa musi wynieść nieprzerwanie co najmniej 31 dni.

Symbol PKWiU nie jest potrzebny do wydania interpretacji podatkowej

Dyrektor Izby Skarbowej nie może uzależniać wydania interpretacji indywidualnej od wskazania przez podatnika symbolu PKWiU. Potwierdził to WSA w Łodzi w wyroku o sygn. akt I SA/Łd 212/15.

Sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność podatnika to dostawa towarów

Pytanie: Czy sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku, który był wprowadzony do środków trwałych w 2011 roku na oświadczenie (samochód wcześniej przed założeniem firmy był używany przez podatnika ) będzie opodatkowana VAT? Samochód ma dwóch właścicieli - podatnik i ojciec podatnika 50/50. Amortyzowana była tylko połowa auta.

Spóźniony odpis na ZFŚS bez odsetek

Z końcem września minął termin odprowadzenia drugiej części odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Wątpliwość dotyczy tego, czy jeśli pracodawca nie zapewnił w terminie środków na rachunku ZFŚS, to czy zobowiązany jest doliczyć odsetki za opóźnienie?

Skutki podatkowe i księgowe sprzedaży samochodu nabytego w ramach WNT

Wielu przedsiębiorców sprowadza firmowe auta z zagranicy. Jest to dla nich wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Problemy z rozliczaniem VAT pojawiają się przy sprzedaży tego pojazdu w kraju.