Zaległe składki zapłacone za pracownika są przychodem oskładkowanym

Jeśli pracodawca zapłaci za pracownika zaległe składki społeczne i zdrowotne, to są one przychodem ze stosunku pracy i podlegają oskładkowaniu na zwykłych zasadach. Nie ma znaczenia, że źródłem pokrycia tych składek był zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Takie stanowisko zaprezentował ZUS w interpretacji indywidualnej z 13 sierpnia 2015 r. – oddział w Gdańsku (nr DI/100000/43/739/2015).

Zakupy od rolników wolno dokumentować dowodem wewnętrznym

Przedsiębiorcy kupujący produkty rolne bezpośrednio od rolników mają kłopot z dokumentowaniem takich zakupów nie tylko na gruncie VAT, ale również w zakresie podatków dochodowych.

Zakup ekspresu do kawy może pomniejszyć przychód przedsiębiorcy

Pytanie: Podatnik prowadzący działalność handlową w branży przemysłowej kupił ekspres do kawy za 3.100 zł netto. Urządzenie miele kawę i zaparza. Profesjonalnie przygotowane kawy będą pić zarówno klienci, jak i pracownicy. Do ekspresu będzie kupowana regularnie kawa w ziarnach, mleko i cukier, a czasami też dodatki do kawy, np. tarta czekolada. Czy takie zakupy i samo urządzenie stanowią koszty podatkowe i można z faktury za nie odliczyć VAT?

Wypłacone sumy za wcześniejsze rozwiązanie najmu mogą być kosztem

Przedsiębiorca, który zapłacił odstępne w związku z zakończeniem umowy ze względu na ekonomiczną kalkulację kosztów, może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Takie odstępne mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Potwierdził to WSA w Krakowie w wyroku o sygn. akt I SA/Kr 28/15.

Wyliczanie wynagrodzenia chorobowego nie jest trudne

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną przez łącznie 33 dni w roku kalendarzowym lub przez 14 dni w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia. Wynosi ono 80% podstawy wymiaru lub 100%, jeśli choroba przypada w okresie ciąży lub została spowodowana wypadkiem w drodze do/z pracy. Wynagrodzenie chorobowe płaci każdy pracodawca, ze swoich funduszy. Po upływie limitu 33 (14) dni niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego.

Wszyscy wspólnicy płacą VAT za spółkę cywilną

 Spółka cywilna jest podatnikiem VAT. Nie zwalnia to jednak wspólników z odpowiedzialności za ten podatek. Fiskus od każdego z nich może domagać się spłaty całego długu wypracowanego „na konto” spółki cywilnej, bez względu na podział zysków.

Umowa powinna wskazywać wartość przedsiębiorstwa

Jeśli w treści umowy kupna-sprzedaży firmy została wskazana wartość środków trwałych, należności i zobowiązań, to należy je ująć w księgach rachunkowych w tych wartościach. Przy założeniu oczywiście, iż jest to ich wartość godziwa.

Ubezpieczenie podróżne dla pracowników bez skutków w PIT

Pytanie: Firma wykupiła polisę ubezpieczeniową dla pracowników wyjeżdżających w podróż służbową za granicę. Zawierając polisę firma szacunkowo określiła ilość osobodni w roku, w których pracownicy będą przebywać w podróży służbowej. Po ukończonym okresie dokonuje się rozliczenia faktycznie wykorzystanych osobodni. Następuje wówczas dopłata lub zwrot. Czy u pracowników, którzy korzystają z tego ubezpieczenia wystąpi przychód od którego należy odprowadzić podatek i składki ZUS?

Różnice kursowe nie powstaną, gdy spółka spłaca kredyt w złotówkach

W sytuacji gdy przedsiębiorstwo zaciąga pożyczkę w euro, a spłata nastąpi w złotówkach nie można mówić o powstaniu podatkowych różnić kursowych – takie wnioski płyną z wyroku WSA w Rzeszowie (sygn. akt I SA/Rz 537/15).

Rozliczenia VAT od mediów zależy od zawartej umowy z najemcą

Dostawa mediów to świadczenie odrębne od najmu, a to oznacza, że dostawy te nie są opodatkowane stawką VAT właściwą dla usługi najmu. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Wskazał je WSA w Poznaniu w wyroku o sygn. akt I SA/Po 883/15.