WYDANIE ONLINE

Jeśli przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi np. z kredytem kupieckim, to musi liczyć się z ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Można jednak zminimalizować niekorzystne skutki tego zdarzenia zarówno na gruncie VAT jak i podatków dochodowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Jako mały podatnik rozliczamy VAT metodą kasową. Niedawno otrzymaliśmy postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu kontrahenta, który niestety nie rozliczył się z nami za wystawioną fakturę. Jakie są nasze obowiązki podatkowe w świetle ustawy o VAT w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Klienci będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać, czy najem będzie przez nich prowadzony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej czy też w ramach tzw. najmu prywatnego.

czytaj więcej »

Jeśli przedsiębiorca zgłosi do ubezpieczenia małżonka zatrudnionego równocześnie na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne, to z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności obowiązkowa będzie tylko składka zdrowotna. Nie powstanie natomiast obowiązek opłacenia składek społecznych. Potwierdza to interpretacja indywidualna ZUS (decyzja nr 257/2015, DI/200000/43/257/2015).

czytaj więcej »

Nie prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew obowiązkowi stanowi przestępstwo skarbowe. Można je jednak popełnić wyłącznie umyślnie.

czytaj więcej »

Jeśli wydatki związane z procesem sądowym spółka poniosła w celu zabezpieczenia źródła przychodów, to może zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/4510-395/15/K.

czytaj więcej »

Sposób prezentacji w księgach rachunkowych korekty wartości zapasów na dzień bilansowy o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce rozwiązania ewidencyjnego.

czytaj więcej »

Za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego bierze się pod uwagę tylko wynagrodzenie osiągnięte u aktualnego pracodawcy. Natomiast nie uwzględnia się wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego pracodawcy nawet, jeżeli pomiędzy zatrudnieniem u poprzedniego i aktualnego pracodawcy nie było praktycznie przerw.

czytaj więcej »

Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy zostały określone w przepisach ryczałtowo. Jednak po spełnieniu określonych warunków również pracownik może skorzystać z wyższych, tzw. autorskich kosztów uzysku.

czytaj więcej »

Nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS od wartości kursu na prawo jazdy, który pracodawca sfinansował pracownikowi w celu podniesienia jego kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Potwierdził to ZUS w interpretacji indywidualnej (decyzja nr 162, DI/100000/43/406/2015).

czytaj więcej »

Nie trzeba się obawiać niezapowiedzianej kontroli pracowników zakładu ubezpieczeń społecznych (ZUS). Inspektorzy mają obowiązek zawiadomić firmę o zamiarze wszczęcia audytu. Inspektor może ustalić termin kontroli, ale nie może być ona rozpoczęta wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż 30 dni od doręczenia zawiadomienia.

czytaj więcej »

Niekiedy zdarza się, że pracownik wykonuje pracę jedynie przez część miesiąca. W pozostałe dni przebywa na urlopie bezpłatnym i na zasiłku chorobowym. Powstaje wówczas problem z rozliczeniem wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Odsetki od kredytu oraz podatek od nieruchomości zapłacone przez spółkę na zakup nieruchomości stanowiącej towar są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty, a nie w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży tej nieruchomości.

czytaj więcej »

Przychód podatkowy nie powstanie w przypadku wręczenia kwiatów osobom zatrudnionym z okazji jubileuszu, czy też odchodzącym na emeryturę pracownikom. Inaczej będzie w przypadku, gdy pracownikom szef wręczy upominki.

czytaj więcej »

Z powodu trudnej sytuacji finansowej firmy można dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy lub podpisać z pracownikiem porozumienie zmieniające te warunki.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy spółką cywilną, która zatrudnia poniżej 20 osób (część na umowę o pracę, część na umowę zlecenie) i zamierzamy wykupić pracownikom (i zleceniobiorcom) pakiety medyczne. Cena takiego pakietu dla pracownika to ok. 100 zł miesięcznie. Do ustalenia pozostaje kwestia czy w całości będziemy pokrywać koszty tych świadczeń medycznych (pakietów) jako pracodawca, czy też w części będziemy potrącać z wynagrodzeń netto zatrudnionych u nas osób kwoty za te pakiety. W firmie nie ma regulaminu wynagradzania (ale możemy go wprowadzić). Proszę o informacje w jaki sposób należy rozliczać składki ZUS i podatek od wynagrodzeń od wartości pakietów medycznych w przypadku gdy: pakiet medyczny będzie w całości finansowany ze środków pracodawcy, pakiet medyczny będzie w części (nawet symbolicznej) finansowany również przez pracownika (pobierany z jego wynagrodzenia netto), czy rozliczenia w tej kwestii będą takie same jeśli chodzi o pracowników i zleceniobiorców, czy inaczej będzie należało rozliczać świadczenia medyczne u jednych a inaczej u drugich. Proszę o przykład liczbowy (np. wynagrodzenie brutto 1.750 zł, wartość pakietu medycznego 100 zł) przy różnych wariantach.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na KPIR. Złożyłam już zeznanie roczne za 2014 r. Jednak dostałam z datą marcową duplikat faktury wystawionej jeszcze w lipcu 2014 r. Czy mogę ją zaksięgować do księgi i do VAT pod datą otrzymania duplikatu? Czy muszę zrobić korektę PIT rocznego? Koszt dotyczy remontu biura.

czytaj więcej »

We wniosku do ministra finansów przedsiębiorca może pytać o to, czy wprowadzony przez niego sposób otrzymywania faktur w wersji elektronicznej, ich weryfikowania oraz przechowywania spełnia wymagane przepisami wymogi. Takie wnioski płyną z najnowszego wyroku NSA (sygn. akt I FSK 447/14).

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który zapewnia bezpłatny transport swoim pracownikom nie płaci podatku od towarów i usług. Podobnie, jeśli z dojazdu korzystają również pracownicy firm współpracujących. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej (nr ILPP2/443-843/12/15-S/AK).

czytaj więcej »

 Od 1 lipca 2015 r. podatnicy mają obowiązek stosować nowe deklaracje VAT-27 i VAT-28. Zmianie uległy także deklaracje VAT-7, VAT-8 i VAT-9M.

czytaj więcej »

Pojazdy ciężarowe mogą być jednorazowo amortyzowane. Jednak wśród organów podatkowych istnieją rozbieżne stanowiska, co do możliwości amortyzowania samochodów wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych.

czytaj więcej »

Aby skutecznie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek na zakup odzieży roboczej, podatnik musi ustalić, czy koszty poniesione na ten cel mają charakter wyłącznie służbowy, czy też można im przypisać walor osobisty.

czytaj więcej »

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać wyłącznie pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie mają utworzonego ZFŚS. Takie wydatki są dla firmy kosztem uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Podejmując decyzję o przejściu z pełnej rachunkowości na podatkową księgę przychodów i rozchodów, trzeba przede wszystkim zdecydować o tym, czy wydatki zaliczamy w koszty uzyskania przychodów w dacie wystawienia dokumentu, czy w przypadku kosztów pośrednich rozliczamy je w czasie.

czytaj więcej »

Wakacyjne świadczenia na rzecz pracowników wywołują skutki nie tylko w podatkach dochodowych, ale w niektórych przypadkach także na gruncie przepisów o VAT.

czytaj więcej »

Osoba wystawiająca fikcyjną fakturę ma obowiązek zapłacić wykazany w niej VAT. Może również odpowiadać karnie. Ten dualizm nie jest sprzeczny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 40/13).

czytaj więcej »

Podatnicy, którzy chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie, muszą spełnić pewne warunki. Trzeba m.in. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe. Przerejestrowanie pojazdu wymaga jej aktualizacji.

czytaj więcej »