Żona wspólnika zatrudniona w spółce cywilnej może być pracownikiem

Pytanie: W spółce cywilnej ma zostać zatrudniona na umowę o pracę żona jednego ze wspólników. Czy w tym przypadku żona wspólnika będzie traktowana jako osoba współpracująca? Czy od żony wspólnika należy odprowadzać składki ZUS od osób prowadzących działalność gospodarczą, czy składki ZUS mają być odprowadzane jak od standardowej umowy?

Zbycie każdego składnika majątku jest przychodem firmy

Obecnie nieamortyzowany składnik majątku, który nie był wpisany do ewidencji, w razie jego zbycia powinien zostać zaliczony do przychodu z działalności gospodarczej.

Wyjazd na urlop firmowym samochodem wpływa na rozliczenia VAT

Jeśli pracodawca udostępnia pracownikowi samochód za wynagrodzeniem (np. na wyjazd wakacyjny wraz z rodziną), to należy uznać że taka czynność jest opodatkowana VAT, jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym występuje obowiązek wykazania podatku należnego.

WNT samochodu i jego sprzedaż firmie leasingowej trzeba ująć w deklaracji

Pytanie: Spółka kupiła w Niemczech samochód osobowy. Zakup został rozliczony jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu. Po zapłacie akcyzy, VAT od nabycia i dokupieniu dodatkowych kół, samochód został sprzedany firmie leasingowej. Zawarto umowę leasingu operacyjnego. Wszystkie te zdarzenia miały miejsce w jednym miesiącu. Nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Jak rozliczyć VAT w deklaracji VAT-7?

Towar należy wpisywać w księdze w dacie wystawienia faktury

Podatnik, który rozlicza koszty zgodnie z metodą kasową, ujmuje wydatki w momencie ich poniesienia – czyli de facto wystawienia dowodu zakupu.

Straty spowodowane przeterminowaniem artykułów spożywczych mogą obniżyć przychód

W sezonie letnim nie wszystkie towary spożywcze udaje się sprzedać. Dotyczy to zwłaszcza artykułów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Straty wynikające z wycofania takich towarów ze sprzedaży oraz z ich ewentualnej utylizacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Środki trwałe używane sezonowo można amortyzować cały rok

Miesiące letnie to czas, w którym wielu przedsiębiorców intensyfikuje działalność gospodarczą zawieszoną na okres jesienny i zimowy. Przy tego typu działalności przedsiębiorca może amortyzować środki trwałe na dwa sposoby.

Sezonowa sprzedaż waty cukrowej na straganie to nie katering

Przedsiębiorca, który sprzedaje na odpustach popcorn oraz watę cukrową nie musi instalować kasy fiskalnej, jeżeli jego roczne obroty w ubiegłym roku nie przekroczyły  20.000 zł. Potwierdza to interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP3/4512-136/15/KG.

Rozliczenie paliwa z pracownikiem oznacza przychód pracodawcy

Pytanie: Zgodnie z regulaminem obowiązującym w naszej firmie, pracownicy zwracają określoną kwotę miesięczną za paliwo wykorzystane do samochodów osobowych w związku z użytkowaniem ich do celów prywatnych. Jak rozliczyć to zdarzenie?