Jak zaksięgować PCC zapłacony prze zakupie samochodu

Przedsiębiorcy kupujący na potrzeby prowadzonej działalności samochody czy nieruchomości, mają wątpliwości odnośnie prawidłowego ujmowania tych zdarzeń w księgach.

Interpretacja indywidualna nie chroni kontrahenta wnioskodawcy

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że funkcja ochronna interpretacji podatkowej dotyczy wyłącznie wnioskodawcy. Przypomniał o tym NSA w wyroku o sygn. akt I FSK 540/14.

Gdy wydatki na nocleg handlowca przekroczą limit, trzeba zapłacić podatek

Pracodawca, który finansuje zatrudnionym handlowcom wydatki za hotel, musi pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, jeśli wartość świadczenia przekracza miesięcznie 500 zł.

Ekwiwalenty za prywatny sprzęt używany służbowo bez PIT

Wolne od PIT są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. W konsekwencji pracodawca jako płatnik nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy z tego tytułu.

Działalność w lokalu użyczonym od rodziny

Pytanie: Przedsiębiorca będzie bezpłatnie korzystał z lokalu użyczonego przez rodzinę. Czy w związku z tym musi wpisać w przychód z działalności gospodarczej kwotę rynkową za najem mieszkania (opodatkować je)? Czy media można wpisać w koszty?

Do końca 2015 roku płatnik musi założyć profil informacyjny

Od stycznia 2016 r. zarówno ZUS, jak i pracodawca otrzymają informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną. Dla większości płatników wiąże się to z obowiązkiem założenia do końca 2015 roku tzw. profilu informacyjnego, na który będą przekazywane dane dotyczące zwolnień lekarskich wystawianych elektronicznie.

Do ewidencji dokumentów podatkowych wystarczy rolka z kasy fiskalnej

Podatnicy przechowują kopie dokumentów fiskalnych do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak należy postępować np. z rolkami, na których zapisywany jest obrót na kasie fiskalnej.

Cesja umowy leasingu nie wyłącza opłat z kosztów uzyskania przychodów

Warunki pozwalające na traktowanie opłat leasingowych jako kosztów uzyskania przychodów, odnoszą się wyłącznie do przedmiotu umowy leasingu, a nie dotyczą osoby korzystającej lub finansującej. Potwierdził to NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 187/13.