WYDANIE ONLINE

Podatnik, który rozlicza koszty zgodnie z metodą kasową, ujmuje wydatki w momencie ich poniesienia – czyli de facto wystawienia dowodu zakupu.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który sprzedaje na odpustach popcorn oraz watę cukrową nie musi instalować kasy fiskalnej, jeżeli jego roczne obroty w ubiegłym roku nie przekroczyły  20.000 zł. Potwierdza to interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP3/4512-136/15/KG.

czytaj więcej »

Podatnik, który po wybudowaniu nieruchomości zmienił przeznaczenie części lokali ze sprzedaży na wynajem, musi skorygować odliczony podatek. Konieczna jest w tej sytuacji jednorazowa korekta w deklaracji VAT za okres, w którym zmiana wystąpiła – wynika z wyroku WSA wydanego w sprawie o sygn. akt I SA/Ke 691/14.

czytaj więcej »

Uzgodniony między stronami mechanizm rozliczeń dotyczących poziomu przychodu z tytułu wynajmu pomieszczeń komercyjnych, można uznać za świadczenie usług. To wnioski z wyroku NSA w sprawie o sygn. akt I FSK 540/14.

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca udostępnia pracownikowi samochód za wynagrodzeniem (np. na wyjazd wakacyjny wraz z rodziną), to należy uznać że taka czynność jest opodatkowana VAT, jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym występuje obowiązek wykazania podatku należnego.

czytaj więcej »

Podatnik musi wykazać związek między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. Przypomniał o tym NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 1201/13.

czytaj więcej »

Decyzja zagranicznego sądu o otwarciu procesu upadłości wobec kontrahentów spółki stanowi wystarczającą przesłankę do uznania nieściągalności tych wierzytelności za uprawdopodobnione. Nie ma bowiem znaczenia, czy decyzja ta została wydana przez sąd polski czy zagraniczny.

czytaj więcej »

Przedsiębiorstwa prowadzące księgi rachunkowe ujmują nakłady związane z eksploatowaniem samochodów służbowych na kontach kosztów rodzajowych.

czytaj więcej »

Miesiące letnie to czas, w którym wielu przedsiębiorców intensyfikuje działalność gospodarczą zawieszoną na okres jesienny i zimowy. Przy tego typu działalności przedsiębiorca może amortyzować środki trwałe na dwa sposoby.

czytaj więcej »

W sezonie letnim nie wszystkie towary spożywcze udaje się sprzedać. Dotyczy to zwłaszcza artykułów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Straty wynikające z wycofania takich towarów ze sprzedaży oraz z ich ewentualnej utylizacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

czytaj więcej »

Przychód członków rad nadzorczych stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jest tak bez względu na podleganie tym ubezpieczeniom z innego tytułu, czy też pobieranie emerytury lub renty.

czytaj więcej »

Pracodawca będący płatnikiem zasiłków ma prawo sprawdzić, czy zaświadczenie lekarskie pracownika o niezdolności do pracy zostało prawidłowo wystawione, a także czy jest wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem. Decyzję o przeprowadzeniu kontroli podejmuje pracodawca.

czytaj więcej »

Pracodawca może zatrudniać pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia). Jednak w takim przypadku łączący strony stosunek prawny nie może nosić cech stosunku pracy.

czytaj więcej »

W sezonie letnim nasilają się kontrole podatkowe – zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Kontrolerzy sprawdzają m.in., czy podatnicy odprowadzają podatki w prawidłowej wysokości, czy poprawnie prowadzą księgi podatkowe oraz czy ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej. Za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary. Do kontroli warto się więc przygotować i sprawdzić, jakie uprawnienia ma zarówno przedsiębiorca, jak i urzędnik, który przyszedł na kontrolę.

czytaj więcej »

W przypadku, przekształcenia spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, po stronie przekształcającego nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

czytaj więcej »

Obecnie nieamortyzowany składnik majątku, który nie był wpisany do ewidencji, w razie jego zbycia powinien zostać zaliczony do przychodu z działalności gospodarczej.

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka kupiła w Niemczech samochód osobowy. Zakup został rozliczony jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu. Po zapłacie akcyzy, VAT od nabycia i dokupieniu dodatkowych kół, samochód został sprzedany firmie leasingowej. Zawarto umowę leasingu operacyjnego. Wszystkie te zdarzenia miały miejsce w jednym miesiącu. Nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Jak rozliczyć VAT w deklaracji VAT-7?

czytaj więcej »

Od 1 lipca przedsiębiorcy odliczają 50% VAT z faktur za paliwo. Odpowiednie organy już sprawdzają, czy paliwo jest rzeczywiście wykorzystywane do napędu pojazdów firmowych.

czytaj więcej »

Spółka powstała w wyniku przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,  ma prawo do poprawienia faktur swego poprzednika, który zawyżył wartość sprzedaży. To wnioski z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP2/4512-10/15-4/MM.

czytaj więcej »

Wydatków, które nie stanowiły niezbędnego warunku przeprowadzenia spotkań biznesowych oraz przekazania stosownych informacji na temat oferty spółki, nie można zaliczy do kosztów podatkowych. Tak uznał WSA w Olsztynie w wyroku o sygn. akt I SA/Ol 229/15.

czytaj więcej »

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie nieodpłatnie osobom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy realizujący kontrakty udzielone w trybie zamówień publicznych, będą mogli z wyprzedzeniem podjąć rozmowy w sprawie renegocjacji zawartych umów. Nie będą musieli w tym celu oczekiwać na wejście w życie nowych zasad oskładkowania umów cywilnoprawnych. Takie novum zakłada projekt zmian w przepisach, nad którym trwają prace w Sejmie.

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z regulaminem obowiązującym w naszej firmie, pracownicy zwracają określoną kwotę miesięczną za paliwo wykorzystane do samochodów osobowych w związku z użytkowaniem ich do celów prywatnych. Jak rozliczyć to zdarzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Za święto 15 sierpnia, przypadające w 2015 r. w sobotę, należy udzielić pracownikowi dnia wolnego. W naszej firmie zostały ustalone 2 takie dni do wyboru: 14 lub 17 sierpnia 2015 r. Co w sytuacji, gdy pracownik w terminie 17-28 sierpnia 2015 r. miał zaplanowany 10-dniowy urlop wypoczynkowy? Czy zachowana zostanie zasada określona w art. 162 Kodeksu pracy, jeśli 17 sierpnia pracownik będzie korzystał z dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę, a nie z urlopu wypoczynkowego?

czytaj więcej »

Pytanie: W spółce cywilnej ma zostać zatrudniona na umowę o pracę żona jednego ze wspólników. Czy w tym przypadku żona wspólnika będzie traktowana jako osoba współpracująca? Czy od żony wspólnika należy odprowadzać składki ZUS od osób prowadzących działalność gospodarczą, czy składki ZUS mają być odprowadzane jak od standardowej umowy?

czytaj więcej »